Counter strike Global Offensive, 10 tipov ako sa stať profi hráčom

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že by ste boli profi hráčom Counter strike Global Offensive?? Je toho veľa na zváženie aj keď si najlepším hráčom v okolí. Profesionálne hranie nie je ľahká záležitosť, a je tam toho oveľa viac, než len vedieť ako mieriť svojim kurzorom na protivníkovu hlavu. Možno si myslíte, že tu začnem písať nezmysly a veci ktoré možno už dávno viete, ale v určitom momente si poviete: “kks ale má pravdu” 🙂 … takže hybaj na článok…

Chceli by ste byť niekedy Counter strike pánom??

– Zoraďte si svoj hardware
– Nájdite si TÍM s ktorým by ste napredovali
– Trénujte Vaše taktiky v najlepšom prostredí
– Sledujte demá alebo zápasy iných tímov
– Zabudnite na odpočinok, hrajte proti najlepším
– Komunikácia je kľúčom k úspechu
– Chopte sa ducha spoločnosti
– Ovládnite techniku troch pilierov boja
– Finančné poradenstvo
– Pre dobro záujmu, držte spolu

1. Zoraďte si svoj hardware

Ak chcete súťažiť na hracom poli, tú poslednú vec ktorú chcete aby sa Vám stala, je zastaralé zariadenie alebo zlé internetové pripojenie “držiace” Vás pozadu. V hre, v ktorej je boj jemne vyvážený ako v Counter strike, môže byť mierny pokles “framerate-fps” (snímkovej rýchlosti) katastrofálny. Nízke FPS môže mať vplyv na Vaše reakcie, registrovanie striel a plynulosť hry. Ak hráte so starým a hrozným PC, skutočne nemáte šancu hrať online proti niekomu s TOP-END mašinou. Taktiež ak pôjdete na nejaký turnaj dobré Pc a internetové spojenie budete mať všetci rovnaké aby boli zabezpečené rovnaké podmienky. To isté sa týka aj celkovej konfigurácie PC teda nastavenie cfg v Counter strike.

2. Nájdite si TÍM s ktorým by ste napredovali

Niekedy v živote sme “hodení” do takej situácie, v ktorej máme pracovať s ľuďmi ktorých nemáme až tak radi, alebo ich nepoznáme. Napríklad na nejakom mixe, kde nájdeme veľa takýchto ľudí. Ale nieje pochýb o tom, že s vašími spoluhráčmi to ide oveľa ľahšie. V skutočnosti by to bolo ešte oveľa ľahšie, keby sa zobrala spriaznená duša s potenciálom pre zlepšovanie sa, ako vybrať nejakú “čerešničku na torte” ktorá ich nepozná. Hraním Counter strike s ľuďmi, s ktorými sa kamarátite alebo sa dobre poznáte, si ju môžete oveľa viac vychutnať a “držať” tak viac pokope. Meniť zostavu každý mesiac pre Vás nebude veľmi dobré, aj keď budete nahrádzať hráča iným, mierne lepším.

3. Trénujte Vaše Counter strike taktiky v najlepšom prostredí

Pokiaľ uvažujete nad “súťažným” resp. “turnajoým” Counter-Strikom, je pravdepodobné, že budete tráviť dostatočný počet hodín hraním hry. Ale cvičiť v správnom prostredí je kľúčom k neustálemu zlepšovaniu sa. Deathmatch servery sú skvelým príkladom ako začať. REspawnete sa hneď ako zomriete, takže v podstate strieľate nepretržite a je to dobrý spôsob, pre zlepšenie Vašej streľby=AIMu. Použite rôzne chat/pokec programy ako napr. TeamSpeak a veľa ďalších, proti svojim protivníkom a vyskúšajte resp. skúšajte tak všetky svoje taktiky, ktoré Vám “lietajú” hlavou. A poradím ešte jednu vec, ktorú radia všetci profesionálny hráči, pokiaľ to však so súťažením myslíte úplne vážne, po každom odohratom zápase sa poraďte so svojimi spoluhráčmi, že aký bol zápas, čo ste spravili zle a čo dobre, čo môžete ešte vylepšiť a zdokonaliť.

4. Sledujte Counter strike videá alebo zápasy iných tímov

Trénovanie (prax) je možno perfektné, ale sú určité početné “záludnosti” v Counter strike (mohol by som to nazvať tipy a triky), ktoré pri bežnom hraní na rôznych serveroch nespozorujete (keď tak, tak možno len vo veľmi malom počte) u normálnych hráčov, takže tieto záludnosti nemôžete od nich “vyzdvihnúť”. Sledovanie dema zápasov ostatných hráčov je skvelou cestou ako zhodnotiť ich “šialený” skill a strach z toho, že budú zastrelení, pokiaľ budete mať dostatok času na to, aby ste zasadli za PC a “čekovali” ich hru. Profesionálni hráči majú totižto veľa odlišných spôsobov a zvyklostí ako sa pohybovať, mieriť=AIMing, strieľať a reagovať v odlišných situáciách. Len nezabudnite vyskúšať svoje vlastné pohyby a schopnosti najviac, ako sa len dá. Každý hráč má však svoj odlišný štýl hrania, a tak keď chcete “kopírovať” nejakého hráča, nemusí Vám vôbec vyhovovať jeho herný štýl aj keď to je, neviem aký majster sveta. Preto radím, pozerajte sa hlavne na seba. -Demá, videá, zápasy si môžete pozrieť na najväčšom portály/webe na svete, s neuveriteľnou “základňou”, najväčšou zbierkou zápasov, líg, videí, galérií, noviniek ohľadom Counter-Striku na svete na https://www.hltv.org/

5. Zabudnite na odpočinok, hrajte proti najlepším Counter strike hráčom

Je pekné vždy vyhrávať zápasy, takže je pre Vás lákavé vyberať si slabších súperov pre trénovanie zápasov. Ale môže to byť dosť kontra-produktívne. Ak hráte na najvyššej úrovni ste dosť schopní, takže tam nie je veľký nátlak na zlepšovanie sa – takže zo zápasov si môžete odniesť ako výhry, tak aj prehry. Aj keď hráte proti ľuďom pod Vaše schopnosti (pod Váš skill), stále tam určite bude čosi prínosom v určitých ohľadoch. Hrať proti TOP-tímom Vám však dá pohľad do „levelu“ ich profesionálnej hry, a umožní Vám učiť sa z ich vysokej úrovne!

6. Komunikácia je kľúčom k úspechu

Ako pri všetkých tímovo založených hrách, aj v Counter-Striku je dôležité byť v dobrom kontakte so spoluhráčmi počas celého zápasu. Nedostatočná komunikácia môže byť rozdielom medzi pevným, ráznym víťazstvom a trápnou, zdrvujúcou prehrou. Takže komunikácia medzi sebou je ohromne dôležitá. Ale, jednoducho, udržiavať kontakt nestačí: je to absolútnou nevyhnutnosťou aby bola komunikácia účinná. Najlepšie je hovoriť krátko a rýchlo o tom, čo sa práve deje a hovoriť všetko, čo viete ako napr.: koľko nepriateľov vidíte, či vidíte „bombu“ alebo aké majú zbrane (Najlepšie je hovoriť v skratkách). A uistite sa, že zoženiete hlasový „chat“ program ako TeamSpeak, ktorý využijete počas cvičenia: umožňujú Vám (tie chat programy) rozprávať so spoluhráčmi, či už ste mŕtvy alebo živý (Je nevýhodou používať priamy, resp. pôvodný hlasový program (na rozhovor) ktorý môžte uskutočniť v Counter-Striku klávesou).

7. Chopte sa ducha spoločnosti

Môžete stráviť hodiny hraním pre zlepšenie Vašej hry, ale v profesionálnom hraní je toho oveľa viac než len jednoduché hranie Counter-Striku. Váš tím sa môže skladať z najlepších hráčov na svete, ale ak nikto nebude vedieť kto ste (nikto Vás nebude poznať), pravdepodobne Vás to znechutí na tolko že s tým budete chcieť skončiť. Citujem výrok od nemenovaného CS pro hráča: “Hrať aktívnu úlohu v Counter Strike  komunite vo vašej krajine znamená, že je tam všeobecný záujem, to znamená, že tam bude viac turnajov a teda aj viac príležitostí k cvičeniu v podujatiach pod tlakom.” Tak isto Vám to umožňuje hľadať, resp. nachádzať nových priateľov na náhodné hranie, pokiaľ Váš tím nebude online. Budete schopní cvičiť aj keď Vaši hráči nie sú “po ruke”.

8. Ovládnite techniku troch pilierov boja

Asi 3 najzákladnejšie kľúče ako sa stať majstrom Counter-Striku sú zvladnut technyky : Aim, Flashbang a Smoke/Molotov granátov. Rôzny hráči majú rôzny štýl AIMu resp. spôsob strieľania a preto je nevyhnutnosťou zvládať ho. U väčšiny profesionálnych hráčov je základnou technikou sprejovanie (full out) na blízko, TAP FIRE (klikanie) na strednú a mierne pomalé klikanie na dlhú vzdialenosť. A medzi tým všetkým sa pohybovať (!), aby Vás bolo ťažšie zasiahnúť. Ak do toho všetkého budú správne použité granáty, dosť to zaváží a môže to zmeniť situáciu vo Váš prospech. Opäť, sledovanie zápasov Vám dá pár užitočných rád ale najlepšie je prísť na prázdny server so svojim tímom a precvičovať veci pre Vaše dobro.

9. Finančné poradenstvo

Counter-Strike nie je len o strieľaní a taktikách. Je to tiež hra, v ktorej správne spravovanie peňazí je kľúčom k úspechu. Na profesionálnej úrovni musíte zaistiť, aby boli Vaše peniaze „v poriadku a v dobrom stave“ či už vyhrávate alebo prehrávate. Pretože zabezpečiť Váš tím jemnými a dobre načasovanými nákupmi zbraní a vybavenia je základom. Ak máte málo peňazí – povedzme že ste prehrali pistol round, najlepšia vec akú môžete urobyť je ušetriť Vaše peniaze tak, že jedno ,dve kolá nebudete kupovať veci. Takto môžete ušetriť dostatok peňazí na nákup zbraní a vybavenia.

10. Pre dobro záujmu, držte spolu

Mohlo by to znieť ako samozrejmosť, ale jedinou cestou ako dosiahnuť závratných výšok pro gamingu je, aby ste sa namáhali dovtedy, kým nebudete dosť dobrý. Je to veľa práce, v ktorej budete musieť považovať niektoré situácie za skutočný „job“ – a to napríklad aj v takých chvíľach, keď morálka tímu padne až na dno. Je potrebné mať veľké odhodlanie stať sa profesionálom a to aj vtedy, keď  sa Vy a Váš tím budete snažiť o zlepšenie a výsledky nebudú “hrať” vo Váš prospech. Ak sa to stane, to najlepšie, čo môžete urobiť, je “držať pokope” a prebojovať sa cez to.

GL&HF

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *